Matematyka rządzi otaczającym światem. Hazard również jest dziedziną, w której znajomość matematyki przysporzy nam wielu korzyści materialnych. Do każdej gry należy podchodzić z pewnym matematycznym zacięciem, wtedy możesz poznać swoje rzeczywiste szanse na sukces, wynikające z rachunku prawdopodobieństwa. Ten dział matematyki jest zbyt obszernym, aby opracować wszystko bardzo dokładnie i w pełni, mimo wszystko przejrzymy kilka ciekawych zagadnień dotyczących tego problemu.

Matematyka w kasynie
Matematyka w kasynie

Zacznijmy od pokera, gry karcianej bardzo matematycznej, o czym niektórzy często zapominają. Jednak mistrzowie zdają sobie świetnie z tego sprawę. Dla przykładu podajmy, że zaczynamy rozgrywkę mając dwie damy na ręce, jest to silna ręka. Wchodzisz, ale flop nie daje kolejnych kart. W tym momencie znasz 5 z 52 kart w talii (2 na ręku+3 na flopie), możesz więc łatwo policzyć swoje prawdopodobieństwo na trafienie trójki. Prawdopodobieństwo wyciągnięcia kolejnej damy w turnie wynosi 2/47, czyli jakieś 4,3%. Mając swoje dwie karty na ręce ciekaw jesteś jak wyglądać sytuacja może na flopie. Jesteś w stanie policzyć, jakie prawdopodobieństwo jest dla wyciągnięcia we flopie damy do trójki. Wyliczenia wyglądać będą trochę inaczej, należy bowiem od 1 odjąć szanse na wyciągnięcie każdej innej karty jak dama, wyglądać to będzie mniej wiecej tak: 1-(48/50*47/49*46/48), z czego wychodzi wynik ok. 11, 8% na dojście damy we flopie. Poker jest grą, która daje olbrzymie możliwości obliczenia swoich szans na zwycięstwo. Czasami właśnie dzięki obliczeniom matematycznym jesteśmy w stanie ochronić swój kapitał przed wejściem w grę, w której nasze szanse na zwycięstwo są, z matematycznego punktu widzenia, bardzo małe.

W blackjacku, który jest jedną z popularniejszych gier w kasynach, również możemy posilić się matematyką do obliczenia naszych szans na zwycięstwo lub porażkę. Jednak zanim zaczniemy wygrywać, to należy zrozumieć tą grę. Musisz dokładnie poznać jej zasady oraz wiedzieć, dlaczego czasami karty powinny być rozdzielone itd. Nie oszukujmy się, ale gra bazująca na głupim farcie, który może nigdy nie nadejść jest … cóż, głupia! Wystarczy wykorzystać prostą matematykę, aby przybliżyć się do wielkich pieniędzy. Liczenie kart jest systemem bardzo skomplikowanym, który wymaga poświęcenia dość dużej ilości czasu na trening. Warto zapamiętać kilka wartości, gdyż pomogą Ci one w podjęciu odpowiedniej decyzji podczas gry. Jeśli na ręce masz 21 punktów to Twoje prawdopodobieństwo bust’u wynosi 100%. Wartość 20 oczek zmniejsza poziom porażki do 92%. Wartości sukcesywnie maleją, i tak:

19 pkt: 85%
18 pkt: 77%
17 pkt: 69%
16 pkt: 62%
15 pkt: 58%
14 pkt: 56%
13 pkt: 39%
12 pkt: 31%
11 pkt i mniej: 0%

Ruletka nazywana bywa królową kasyn. Bywa również określana grą szatana, nie tylko dlatego, że liczby sumują się do 666, ale także dlatego, iż nie ma jednej określonej metody, która zawsze dawałaby nam przewagę. Można liczyć prawdopodobieństwo wypadnięcia określonej liczby, jednak wynik może być daleko idącym przekłamaniem. W naszym równaniu występuje zbyt wiele czynników, na które nie mamy wpływu. Nie jesteś w stanie określić w swoich założeniach dokładnej siły, jakiej użyje krupier do wprowadzenia kulki w ruch. To z kolei sprawia, iż nie wiesz jaką prędkość będzie miała kulka, czyli nie wiesz gdzie się może zatrzymać. Jedyne, co można zrobić, to obliczyć prawdopodobieństwo wypadnięcia poszczególnych części, szanse, które określą nam pewną w miarę przybliżoną szansę na zwycięstwo. Na najwyższą wygraną, czyli trafienie jednej konkretnej liczby, mamy prawdopodobieństwo na poziomie 2,7%. Jak widać nie jest ono zatrważająco wysokie. Podczas gry w ruletkę należy pamiętać, aby obstawić określoną wcześniej sumę pieniędzy. Musimy ustalić sobie określoną granicę, gdyż ruletka bardzo wciąga i niejeden stracił już przez nią majątek.

Matematyka jest królową nauk, która umożliwia nam określenie naszego ewentualnego zysku w grach losowych. W większości nie wymaga to skomplikowanych obliczeń. Podczas używania metod matematycznych jesteśmy w stanie, np. podczas gry w pokera, ochronić nasz majątek przed stratą oraz odpowiednio obstawić wtedy, kiedy nasze szanse na sukces będą najwyższe. Matematyka matematyką, jednak pamiętać trzeba również o czynniku ludzkim, czyli pozostałych graczach, oraz o zwykłym szczęściu, które czasami może zdziałać cuda.

______________________
Hazard związany jest z ryzykiem, dostępny tylko dla osób pełnoletnich. Kasyna internetowe w Polsce są nielegalne, gra w nielegalnych grach hazardowych grozi konsekwencjami prawnymi.

Poprzedni artykułZasady gry w ruletkę online
Następny artykułiLotto – poznaj Lotto online